هفته نامه همشهری جوان – زهره ترابی: کار از راه دور تا ۲۰ سال پیش معنی نداشت. آدم ها یا توی خانه داشتند زندگی شان را می کردند یا سر کار عرق می ریختند
فری لنسر بازه بسیار گسترده ای دارد اما مثال راننده های اپلیکیشن ها را فقط برای درک موضوع زدیم وگرنه آنچه به عنوان مفهوم فری لنسینگ در ایران جا افتاده و در این صفحه آن را توضیح می دهیم، کارهای غیر یدی است؛ یعنی کارهایی که بشود به صورت مجازی ارائه داد. با این حساب شغل هایی که نیاز به بده بستان فیزیکی دارند مثل تعمیر وسایل برقی، نقاشی ساختمان، آرایشگری و … در این تعریف نمی گنجند.

چه کسانی می توانند فری لنسر شوند؟

تقریبا همه!
سایت های واسطه هم البته بنگاه خیریه نیستند و هر کدام از آنها قوانین مخصوصی دارند که سودشان را تامین می کند. در نتیجه قبل از هر کاری اول قوانین چند سایت را بخوانید، یک ماشین حساب کنار دست تان بگذارید و حساب و کتاب کنید که در پایان، هم شما راضی باشید و هم کارفرما چون بعضی سایت ها قوانین عجیب و غریبی برای خودشان دارند که در ابتدا مهم به نظر نمی رسند اما کمی که کار کنید و پروژه بگیرید، می فهمید که دارد سرتان کلاه می رود. از سایت های معروف برون سپاری در ایران، پونیشا، شبکه مترجمان ایران، پارس کدرز، ورکفا، پارس فریلنسر، تایپ آنلاین، تایپایران، دورکار و پرشین فریلنسر را می شود معرفی کرد.

آقا داماد چه کاره هستن؟

فری لنسرها خیلی وقت ها به عنوان شغل دوم به این کار نگاه می کنند؛ یعنی یک شغل ثابت برای خودشان دست و پا می کنند و در کنار آن اگر پروژه ای هم رسید که شرایطش خوب بود می پذیرند. در نتیجه تمام تخم مرغ های شان را در یک سبد نمی گذارند و به روش های دیگری هم برای کسب درآمد فکر می کنند. هر چند بعد از مدتی کار کردن شاید به سطحی از تقاضا و تعداد سفارش برسید که تمام وقت تان پر شود و دیگر نیازی به شغل اول تان نداشته باشید.

اگر یکی از این مهارت ها را دارید، کافی است در گوگل سرچ کنید «فری لنسر» تا با لیست بلندبالایی از سایت هایی مواجه شوید که به عنوان واسطه ای بین کارفرما و شما فعالیت می کنند. با ثبت نام در این سایت ها و پر کردن رزومه و مشخص کردن توانایی های تان منتظر پیشنهاد می مانید.

از آن طرف خیلی ها هستند که حوصله سر و کله زدن با شرکت های تخصصی و رفت و آمد را ندارند و برای انجام دادن پروژه های شان به این سایت ها مراجعه می کنند. وقتی یکی از این افراد پروژه ای را در سایت ثبت کرد که با توانمندی های شما همخوانی داشت، با هم وارد مذاکره می شوید و سر زمان و قیمت و چگونگی تحویل پروژه توافق می کنید.
تجربه موفق این نرم افزارها نشان داد خیلی ها دل خوشی از کار کردن برای یک کارفرمای مشخص ندارند و ترجیح می دهند به شکل آزاد کار خودشان را انجام بدهند. این راننده ها با بیرون آمدن از آژانس و تبدیل شدن به راننده هایی که با نرم افزارها مشتری جذب می کنند، تبدیل به فری لنسر می شوند. در حالت کلی فری لنسر به کسی گفته می شود که فعالیت حرفه ای تخصصی خود را انجام می دهد اما به یک سازمان یا شرکت خاص متعهد نیست. در واقع پروژه های کاری خودش را از شرکت ها و افراد مختلف می گیرد و کارفرمایش در هر پروژه تغییر می کند.

این که از ترس از دست دادن پروژه همیشه پایین ترین قیمت ها را پیشنهاد بدهید، درست نیست. همیشه با توجه به کاری که به شما پیشنهاد می شود، قیمتی را پیشنهاد بدهید که انجام کار برای شما صرفه اقتصادی داشته باشد و شما سود کنید. نکته ای که خیلی ها به آن توجه نمی کنند این است که یک کارفرمای حرفه ای که همیشه کارش را برون سپاری می کند، به کیفیت کار اهمیت می دهد و صرفا دنبال پایین ترین قیمت نیست. در نتیجه شما با ارائه یک کار حرفه ای با قیمت معقول آدمی حسابی رشته تان را به خودتان جذب می کنید و ناخودآگاه کلاس کاری مشتریان و پروژه ها را بالا می برید.

هر مهارتی که بشود آن را تبدیل به صفر و یک کرد و از طریق یک سایت به دست مخاطبش رساند، می توان با دورکاری انجام داد. از کارهایی که نیاز به استعداد خاصی ندارند مثل تایپ گرفته تا کارهای تخصصی تری مثل ترجمه و برنامه نویسی در این دسته قرار می گیرند. در مجموع برای کار با سایت ها اگر شما در ترجمه، تولید محتوا و نویسندگی، طراحی های گرافیکی مثل صفحه آرایی و طراحی کارت ویزیت، عکاسی، تولید انیمیشن، برنامه نویسی وب، طراحی قالب سایت، توسعه اپلیکیشن موبایل تخصص دارید، می توانید فری لنسر شوید.