خبرگزاری ایسنا: مقامات افغانستان امروز (یکشنبه) از حمله‌ای انتحاری به یک مرکز ثبت‌نام رای دهندگان در کابل خبر دادند

عبدالرحمان رحیمی، رییس پلیس کابل به شبکه خبری طلوع گفت، به نظر می‌رسد که این انفجار حمله‌ای انتحاری بوده و تلفاتی را در پی داشته اما هنوز جزییات آن مشخص نیست.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد شمار تلفات انفجار تروریستی مرکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان در کابل به ۳۱ کشته و ۵۴ زخمی افزایش یافت.

خبرگزاری ایسنا: مقامات افغانستان امروز (یکشنبه) از حمله‌ای انتحاری به یک مرکز ثبت‌نام رای دهندگان در کابل خبر دادند. در این حمله چندین تن کشته یا زخمی‌ شده‌اند.

مراکز ثبت‌نام رای‌دهندگان در آستانه انتخابات پارلمانی افغانستان در سراسر این کشور مشغول فعالیت هستند. قرار است که این انتخابات در ماه اکتبر برگزار شود و نگرانی‌هایی درخصوص مورد حمله قرارگرفتن سایر مراکز ثبت‌نام وجود دارد.

انفجار روز یکشنبه در منطقه‌ای در شرق کابل صورت گرفت که اکثریت ساکنان آن را اقلیت شیعه هزاره تشکیل می‌دهند. این اقلیت مذهبی بارها هدف حملاتی قرار گرفته که داعش مسئولیت آن‌ها را بر عهده گرفته است.

این حمله پس از چند هفته وضعیت آرام در کابل صورت گرفت و هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است.

یکی از مقامات وزارت سلامت عمومی افغانستان اظهار کرد، آمبولانس‌هایی که به محل انفجار اعزام شدند، دست‌کم چهار کشته و ۱۵ زخمی را به بیمارستان‌های کابل منتقل کردند اما تلفات نهایی این انفجار انتحاری مشخص نیست.

وزارت بهداشت افغانستان در خبرهای خود اعلام کرده بر اساس آمار رسیده، در این انفجار تاکنون ۱۲ نفر کشته و ۵۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

——————-

موزه ملی ایران در روز بزرگداشت سعدی شاعر بزرگ پارسی گوی نسخه ارزشمندی از گلستان را که در موزه دوران اسلامی به نمایش درآمده به مخاطبان و همراهان موزه ملی ایران معرفی می کند

موزه ملی ایران در روز بزرگداشت سعدی شاعر بزرگ پارسی گوی نسخه ارزشمندی از گلستان را که در موزه دوران اسلامی به نمایش درآمده به مخاطبان و همراهان موزه ملی ایران معرفی می کند.

در صفحات پایانی این نسخه خطی تاریخ ۱۲۳۷ هجری قمری قید شده و بدون رقم است.

سرفصل ها و برخی عبارات به قلم شنگرف نوشته شده و جلد این نسخه خطی تیماج قرمز مایل به قهوه ای و با نگاره های ترنج و سر ترنج تزیین شده است.

نسخه خطی گلستان سعدی به خط نستعلیق بر کاغذ نوشته شده و دارای ۲۶۰ صفحه سیزده سطری است که دارای جدول و کمند و تذهیب زرافشان هستند. سرلوح مذهب مرصع بوده و بین سطور دیباچه و صفحات نخست کتاب طلااندازی شده است.

این کتاب ارزشمند به شماره ۳۷۱۴ در تالار قاجار موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض دید مخاطبان و علاقه مندان فرهنگ و هنر ایران قرار دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث اریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *